Tudi, ko bo zdravstvena kriza minila bodo posledice na delovnih navadah ostale. Nedavne raziskave vodilnih analitičnih podjetij kažejo, da bo ta vpliv znaten. Te raziskave so zaznale znatno povečanje naložb v tehnologijo, ki omogoča sodelovanje znotraj in zunaj podjetja. Ugotavljajo, da bodo podjetja povečala naložbe v sisteme poenotenih komunikacij in sisteme, ki poenostavljajo sodelovanje. Večina naložb bo namenjena za oblačne rešitve.
Analitiki ugotavljajo, da je kriza prinesla tudi pozitivne posledice saj COVID-19 sili podjetja k ‘pametnemu delu’, kar prinaša konkurenčne prednosti podjetjem, ki so hitrejša pri prilagajanju na nove oblike dela. Tako med vprašanimi prevladuje mnenje, da je hitrost s katero so se prilagodili na delo na daljavo največji dolgoročni pozitiven vpliv na njihovo podjetje.
Večina podjetij tako namerava nadaljevati z delom na daljavo, kjer bo to mogoče. Zdravstvena kriza je tako postala prelomnica za hitrejši preskok na nove oblike dela.
V bližnji prihodnosti bo tako večina organizacij premišljevala o svojih dosedanjih izkušnjah in o potrebnih tehnoloških rešitvah za prihodnost. Nekaj opornih točk, ki jih ne bi smeli prezreti:
- Ali imate ustrezna orodja za skupinsko delo in sodelovanje, ki jih vaši zaposleni lahko uporabljajo dolgoročno?
- Ali vas stranke lahko dosežejo in z vami komunicirajo preko sodobnih digitalnih kanalov?
- Ste upoštevali vlogo oblačnih rešitev v vaši infrastrukturi?
- Ali ste poskrbeli za ustrezne ukrepe zagotavljanja kibernetske varnosti in varnosti podatkov za prihodnost?
- Kako vam lahko umetna inteligenca, strojno učenje in avtomatizacija pomagajo v prihodnosti?